RESTAURACE, OBCHODY, MARKETY

V průběhu několika let majitel hotelu Bonato nechal přistavět letní venkovní posezení, zařízení pro zábavu dětí hostů včetně ochranné stříšky. Před hotelem v roce 2005 vyrostla přízemní krytá zahradní restaurace.

Hotel Bonato včetně přední přístavby


Zadní přístavba pokojů hotelu Bonato


V průběhu let 2005-06 byla přistavěna k hotelu Bonato zezadu další pokojová část. Hotel tak nyní nabízí k ubytování 56 lůžek a 8 přistýlek. Za hotelem pod strání blíže k lesu Montace byla již v 70. letech provedena výstavba družstevních garáží.

Komplex družstevních garáží


K rozšíření ubytovacích kapacit přispěl i Klub českých turistů (KČT). Jejich ubytovna sídlí nad Kladskou ulicí poblíž křižovatky U Křížku.

Turistická ubytovna


V místě, kde byly kdysi příhraniční močály, později železniční trať do Chudoby, byl na zvýšeném podloží postavený v roce 1998 prodejní market Prima. Krátce po otevření byl přejmenován na Hypernovu. Nový majitel pro účely rozšíření přistoupil k rozsáhlým stavebním úpravám. Byl přistaven komplex technického zázemí, kanceláří, nových prodejních prostorů a vlevo restaurace. Po roce provozu zde umístili Drogerii. Nyní je zde herna.

Přestavba Hypernovy


Také parkoviště bylo v souvislosti rozšířením 4. pruhu Polské ulice před hraničním přechodem zvětšeno. Vchod byl umístěn blíže k hranicím. Mimo zimní období nabízí Zahradní centrum zákazníkům různé pomůcky a potřeby pro zahradu. V roce 2005 sem byla přemístěna provozovna pošty z obce Babí.

Nový vzhled Hypernovy


Od zimy roku 2003 byl připravován prostor za Malými lázněmi pro stavbu dalšího marketu. Přízemní betonová montovaná stavba rostla jako z vody. Bohužel vzal za své tradiční sportovní "Háječek". V této souvislosti byla prodloužena městská kanalizační síť směrem k železniční zastávce.

Stavba Kauflandu


Do listopadu byla stavba včetně parkoviště dokončena. Hlavní příjezd ke Kauflandu je napojen na silnici Kpt. Jaroše. Bývaly tam statné topoly. K marketu však je možno přijet i z Polské ulice.

Konečný vzhled Kauflandu


Později v roce 2004 byla vybudována točna pro autobusy. Kaufland zavedl na rok několikrát denně bezplatnou linku pro zaměstnance i zákazníky do Náchoda a zpět. Později však byl spoj zrušen. Pro cizí autobusy s návštěvníky bylo zřízeno parkoviště autobusů. Od léta 2005 zde má zastávku i autobus Bražec - Náchod - Kudova Zdroj. Od prosince 2005 jezdí tam i zpět 11x denně. Místní doprava ale byla zrušena.

Točna autobusu u Kauflandu


V této lokalitě došlo v roce 2005 i k opravě historické hrázděné vily Komenský, jediného zbylého objektu Malých lázní. Pro sešlost musela být snížena věžička a vnitřní prostory byly upraveny pro ubytování Romů.

Opravená vila Komenský


V průběhu 16 let vznikla a bohužel v řadě případů zase byla zrušena řada obchodů potravinářského i spotřebního zboží. Mezi ty, které vydržely patří Korunka na Kladské ulici, zabývající se prodejem potravin. Majitel zde zavedl i malou internetovou kavárnu. Jediná prosperující restaurace U dvou lip na Kladské ulici byla zrušena. V sousedním domě byl otevřen bar s pivnicí. O 2 domy dál funguje obchod Marco, nyní nabízející nábytek. V bývalé vajíčkárně U Křížku prosperuje další velká prodejna nábytku. Konečně v bývalém zahradnictví za železniční zastávkou je zavedena prodejna polského nábytku Polo. Vedle Polské ulice u školky zůstává v provozu Motorest.

Obchod a občerstvení Korunka


Začátkem prosince 2006 byla zahájena výstavba nového obchodního střediska u marketu Kaufland na přilehlém pozemku směrem k hranicím. V minulosti zde byl malý Šrollův písník, později na zasypané části sklad řeziva a konečně prodejna stavebnin. Bylo použito metody se zapuštěnými betonovými piloty, na nich byly postaveny betonové sloupy a propojeny betonovými nosníky. Rybníček byl zčásti zavezen a břehy byly znovu osázeny křovinami.

Záběr z výstavby obchodního střediska


Záběr z výstavby obchodního střediska


Na začátku června bylo provedeno vyasfaltování příjezdu a parkoviště. Od 16.8.2007 byl zahájen prodej obuvi firmou Deichman. V další části objektu zahájila prodej elektrospotřebičů firma Okay. Ve střední části byla umístěna firma Tokko, která se zabývá prodejem oděvů.

Vzhled nového obchodního střediska


Parkoviště u obchodního střediska


V březnu 2007 byla zahájena na druhé straně Kauflandu směrem k železničním závorám na místě zasypaného Šrollova písníku výstavba dalšího obchodního centra. Mohutná pásová vrtací souprava vytvářela otvory do země, do kterých byly zapouštěny železné armovací konstrukce. V průběhu dubna byly usazeny betonové sloupy, propojena střešní konstrukce a obvod budovy byl osazen betonovými panely. Bohužel nový majitel nechal vykácet řadu stromků, které byly před dvěma lety zasázeny kolem příjezdové cesty ke Kauflandu. V červnu bylo zhotoveno parkoviště a postupně došlo i na terénní úpravy.

Stavba obchodů Family


Od 9.9. byly v novém obchodním centru Family otevřeny zatím dvě prodejny. Jedna z nich s názvem Sportisimo nabízí široký sortiment sportovního zboží, druhá prodejna Elektro nabízí široký sortiment elektro zboží. Od poloviny října obsadily krajní prodejní bloky prodejny textilního zboží KaK a Adessa. Jeden prodejní blok není dosud obsazen. Poblíž stojící dřevěný objekt - původně občerstvení Idapress, byl po 15 letech zbourán.

Dokončená stavba Familyzpět na úvodní stránku