Ochotnický spolek OSVĚTA


         Po dramatickém souboru DTJ (Dělnické tělocvičné jednoty), uváděném před rokem 1890, vznikl později soubor "Osvěta" se sídlem v sále U Hlavatých. Ten měl zase podporu sociálně demokratické strany. Ochotnický spolek Osvěta sehrál jako jednu z prvních v roce 1925 hru "Viktorka" a "Muziky, muziky". Ukázky se nedochovaly. Soubor nastudoval za I. republiky 3 až 8 her ročně. To byl jeden z mála druhů zábavy. Dokonce došlo k jisté soutěži s konkurenčním souborem Havlíček. Po roce 1950 se spolky sloučily a nový soubor hrál pod patronací Československého svazu požární ochrany v Bělovsi, s podporou ZV ROH slévárna, n.p. MEZ Náchod.

          Hospoda "U dvou lip" v majetku zámeckého úředníka Karla z Campů, byla známá spíše podle nájemců jako "Hostinec u Řezníčků", později "U Hlavatých". Zde byl další velký divadelní sál, kde hlavně před II. světovou válkou působil ochotnický spolek "Osvěta".

Snímek z roku 1923, kdy si hospodu pronajal J. Hlavatý
Snímek z roku 1923, kdy si hospodu pronajal J. Hlavatý

          V sále jmenované hospody našli útočiště i členové DTJ. Tam se v zimních měsících mimo schůzové činnosti i cvičilo. Později se shromažďovali na vlastním hřišti za Malými lázněmi.

Členové DTJ po II. světové válce
Členové DTJ po II. světové válce

         Nezávisle na činnosti divadelních spolků působil v místní sokolovně soubor loutkoherců, členů Sokola. Loutkáři hráli s přestávkami od 30. let a po generačních výměnách až do konce 60. let minulého století.

První loutkoherecký soubor
První loutkoherecký soubor

         Dochovala se fotografie celého divadelního spolku Osvěta z roku 1931. Jsou zde zachyceni herci: Brandejs st., 2 ?, Brandejs ml,Vávra, Vinter, J. Černý, V. Zelený, F. Smrž, Pulkert, F. Kylar, Vl. Brandejsová, J. Škoda, A. Rousková, B. Škodová, M. Dítětová, 16 ?, Z. Dítětová, B. Demuthová, Černá, Jiroutová, Anež. Hodovalová, Sl. Zímová, Anež. Ryšavá, A. Rousek, 25 ?, A. Hodoval. Jirout, Jar. Valtera, J. Rýdl, Kačírek, Jar. Zíma, Jan Maršík, Rud. Dítě, Jar. Jirout, K. Zelený, (ležící) Jar. Dítě, O. Kopáček, Mil. Kolářský, Tláskal. (Z pamětí Jiřiny Rýdlové, roz Hodovalové).

Členové spolku Osvěta v roce 1931
Členové spolku Osvěta v roce 1931

         Do předválečné činnosti souboru Osvěta patřily časově neurčené hry Petr Vok, Modrý Florentin, Dívka s hraběcí korunkou a další. Divadelní hry spolku Osvěta jsou mimo výše uvedených představení společně s jednotou Havlíček neúplně doloženy podle dochovaných plakátů až od roku 1939. Předkládám několik dostupných ukázek z jejich divadelní činnosti. Na začátku II. světové války se musely uvádět pouze politicky a vlastenecky nezávazné hry.

         V roce 1932 byla na léčení v běloveských lázních pražská herečka Lustigová (uprostřed dole). Přesvědčila herce místního spolku Osvěta a nacvičili společně divadelní hru pro lázeňské hosty i veřejnost. Bližší údaje se nedochovaly.

Herci v lázních
Herci v lázních

Herci ze hry Petr Vok
Herci ze hry Petr Vok

Ukázka z válečné doby ze hry Modrý Florentin
Ukázka z válečné doby ze hry Modrý Florentin

          Následující snímek zabírá L. Žaludovou s Ladislavem Valterou. Ten hudebně připravoval herce pro přednes písní v různých hrách.

Záběr z neznámé hry
Záběr z neznámé hry

          Připravoval se plán činnosti pro další období. Kde jinde, než v lokále hospody "U dvou lip". Uprostřed dalšího snímku je režisér a "duše" Osvěty J. Semerák, úplně vpravo tajemník obecního úřadu Václav Linhart, který některé hry též režíroval.

U piva se to plánuje
U piva se to plánuje


jesteneco-div_35b.jpg(14 kb)
Osvětlovač J. Prokop, režisér Fr. Semerák, maskér K. Mědílek
a herec A. Čermák, nezbytní pomocníci divadla

25.12.1939 Josef Kajetán Tyl, hráno u Hlavatých, soubor Osvěta, režie Jar. Valtera
10.03.1940 Písnička srdce, hráno u Hlavatých, Osvěta, režie Jar. Valtera, J. Semerák
13. a 14.4.1940 Černý myslivec (Viktorka), hráno u Hlavatých, Osvěta, režie J. Semerák
26.05.1940 Kříž u potoka, přírod. divadlo na Borách, (za Babí k Plhovu), soubor Osvěta.

Soubor uvedl hru Kříž u potoka
Soubor uvedl hru Kříž u potoka

25.08.1940 Hájku, háječku zelený, př. divadlo v Malých lázních, Osvěta, rež. J. Semerák
10.11.1940 Románek z české vesničky, opereta, hráno u Hlavatých, soubor Osvěta režie Jar. Valtera, (vysíláno Čs. rozhlasem)
01.a 02.03.
1941
Devět křížů, hráno u Hlavatých, soubor Osvěta, režie J. Semerák

Ze hry Devět křížů
Ze hry Devět křížů

          Následuje ukázka dobového plakátu z období protektorátu. Divadlo a sportovní utkání bylo to jediné, čím se lidé ještě mohli bavit. Další plakáty již musely být vytištěny dvojjazyčně.

Plakát na hru Devět křížů
Plakát na hru Devět křížů

22.03.1941 Josefský kabaret, u Hlavatých, s bohatým programem
05. a 06.04.
1941
Muziky - muziky, opereta, hráno u Hlavatých, soubor Osvěta, režie Jar. Valtera, zpěvy nacvičil Vlad. Valtera, scéna F. Smrž, J. Prokop
04.05.1941 Když srdce promluví, hráno u Hlavatých, soubor Osvěta, režie J. Semerák

          Na květen se připravovala hra Červený mlýn, podrobnosti se nedochovaly. Není vyloučeno, že hra nebyla Němci povolena.

13.07.1941 Královna Dagmar, přírodní divadlo u sokolovny, režie Z. Ryšavý, J. Semerák (fotografie uvedena výše při přehledu přírodních hledišť)

         Dne 28. září 1941 byl vyhlášen civilní vyjímečný stav, který paralyzoval společenský život. V provozu zůstaly pouze biografy. Z tohoto důvodu patrně nebylo nacvičeno a uskutečněno vánoční představení.

dvojjazyčný divadelní plakát
Tak vypadal dvojjazyčný divadelní plakát

24. a 25.1.
1942
Muzikantská Liduška, hráno u Hlavatých, soubor Osvěty, režie. K. Vaněk

Soubor nastudoval hru Muzikantská Liduška
Soubor nastudoval hru Muzikantská Liduška

07. a 08.02.
1942
Ku Praze je cesta dlouhá, bližší údaje neznámé
28.03.1942 Bohatý chudák, hráno u Hlavatých, Osvěta, režie J. Semerák, scéna F. Smrž opakováno v Náchodě, 12.4. u Mědílků ve Studnici a na Jiráskově Hronově

         Připravovala se opereta Štěstí vstříc a Vdavky Marinky Kulichovy, údaje se nedochovaly.

21. a 22.04.
1942
Perle panny Serafinky, lid. opereta, hráno v divadel. sále Tyl na Plhově režie Jar. Valtera, (už po sedmé, dřívější data a místa nejsou známy, nejistě 2x na Plhově a 2x v Dol. Radechové). Z poznámky vyplývá, že do D. Radechové použili pro rekvizity žebřiňák bez koně a herci museli sami vůz tlačit.

Herci ze hry Perle panny Serafinky
Herci ze hry Perle panny Serafinky

01. 01.
1943
Dědictví, hráno u Hlavatých již po třetí, soubor Osvěta, režie J. Semerák
27. a 28.02.
1943
Chlapík, hráno u Hlavatých, soubor Osvěta, režie J. Rýdl. Opakováno 25.7.1943 u Hejzlarů. Hra byla stejným souborem uvedena již v roce 1939 u Hejzlarů).

Herci ze hry Chlapík
Herci ze hry Chlapík

08.07. ? Stanice Gordian, hráno u Hlavatých, soubor Osvěta, režie J. Rýdl Další opakování hry bylo 16.7.1944 na Borách (pouze opakovací upozornění na plakátu).
27. a 28.09.
?
Dva bratři, hráno u Hlavatých, soubor Osvěta, režie K. Vaněk
03. a 04.04.
1943
Velké pokušení, hráno u Hlavatých, soubor Osvěta, režie J. Semerák
18. a 19.09.
1943
Za ranního kuropění, hráno u Hlavatých, soubor Osvěta, režie J. Semerák Opakováno 25.9.1943 u Hejzlarů a 26. 9. 1943 ve Žďárkách. (Tam jeli herci na žebřiňáku a sbírali cestou žampiony, které jim hostinská potom připravila. Němci ani nechtěli povolit vytisknout plakát s kresbou červeného kohouta.

Herecké obsazení ze hry Za ranního kuropění
Herecké obsazení ze hry Za ranního kuropění

          Do Bělovse jezdily kočovné divadelní společnosti z Prahy. Před válkou to byla např. společnost Zdeňka Valdena nebo Komorní divadlo Františka Sece. Společnost přijela vždy v lázeňské sezoně (červenec - srpen) nejméně po první tři válečné roky. Herci byli ubytováni v rodinných domcích. Dopoledne zkoušeli a odpoledne chodili zvát po domech na večerní představení. Hráli denně a obohacovali kulturní život pro místní obyvatele i lázeňské hosty. Návštěvnost byla velká. V té době lázně skutečně prosperovaly a byly plně obsazeny. Řada hostů se uchylovala k léčení, odpočinku, v některých případech i k politickému "uklizení" do klidnějších a odlehlejších míst. Stálými návštěvníky byli též "Náchoďáci z lepší společnosti", (dr. Prislinger, dr. Patočka) a další s rodinami, kteří s herci v zadním salonku hostince "U Hejzlarů" po představení poseděli. Vždy bylo veselo.


Manželé Petříkovi
Manželé Petříkovi

          Ředitel společnosti byl František Sec, manželka Marie Pospíšilová. Mezi další herce patřili: Jar. Kotouč s manželkou, Jar. Kotouč ml., Kubala, Weiss, Tejšová, Rud. Jurda, Běla Jurdová, Václ. Kaňkovský, Alena Kaňkovská, Růž. Lysenková. Jan a Vlasta Petříkovi (V. Petříková po válce působila v divadle F.X. Šaldy v Liberci viz foto. František Sec po válce přijal angažmá v divadle v Karlových Varech a později v Děčíně). U společnosti hostoval také Eduard Kohout z pražského Národního divadla. Vystupoval v roli Hamleta. Potom s herci i přáteli seděl v družné zábavě a dával k lepšímu mnoho anekdot pro celý salonek v restauraci U Hejzlarů.


Eduard Kohout v roli Hamleta
Eduard Kohout v roli Hamleta

         Na dalším snímku je shodou podobnosti jmen vysokoškolák František Šec s kolegou, totálně nasazeni v náchodském "Metálu". Pro změnu se aktivně zapojil na Náchodské divadelní scéně. František Šec s manželkou Zorou Rozsypalovou po válce působil dlouhá léta jako profesionál v Olomouci a později v Ostravě. Navzájem se s Františkem Secem na jevišti nikdy nepotkali. (Ze vzpomínek herečky souboru Osvěta Jiřiny Pavlíčkové, roz. Hodovalové, Hany Zahradníkové, roz. Bernardové a Františka Šece).


František Šec s kolegou v lázních
František Šec s kolegou v lázních

11.03.1944 Hodinka s Alexou, hráno u Hlavatých, soubor Osvěta, režie ? hráno potřetí, herci neuvedeni
09. a 10.04.
1944
Rodinná pouta, hráno u Hlavatých, soubor Osvěta, režie Jar. Valtera
z roku 1943 Děvče s hraběcí korunkou, spolek Osvěta. Role obsadili herci Jan Ryšavý (za L. Pecháčka, který byl nasazen "do Reichu") a Jiřina Rýdlová. Přesné údaje nejsou známy.

Jan Ryšavý a Jiřina Rýdlová na scéně
Jan Ryšavý a Jiřina Rýdlová na scéně

datum neznámé Žena nejsou housle, hráno u Hlavatých, spolek Osvěta

Ze hry Žena nejsou housle
Ze hry Žena nejsou housle

         Také o divadelní hře Džungle, která se hrála ve válečných letech a fotografie byly nalezeny v pozůstalosti Zdeňka Ryšavého, nejsou známy bližší informace.


Záběr ze hry Džungle
Záběr ze hry Džungle

Záběr z nezjištěné hry při hostování na letním hledišti na Borách
Záběr z nezjištěné hry při hostování na letním hledišti na Borách.

         Také takto se cestovalo. V kufrech si herci nesli kostýmy potřebné na hru při pohostinských vystoupeních mimo obec.


Herci nejdou na výlet, ale na představení
Herci nejdou na výlet, ale na představení

         Na pohostinská vystoupení dojížděli herci také vlakem. Pouze kulisy byly dováženy autem nebo ještě dříve na povozech tažených koňmi, pokud ovšem na to byly peníze.


Herečky Osvěty na náchodském nádraží
Herečky Osvěty na náchodském nádraží

         Není vyloučeno, že se ještě časem objeví další fotografie z divadelních her, které nebyly hlavně u spolku Osvěta řádně zdokumentovány, ale ve vzpomínkách pamětníků o některých dalších hrách byla vyslovena mlhavá vzpomínka.

zpět na úvod