VÍTE ŽE …

         - V roce 1348 byla zapsána zpráva o zemětřesení, kdy lidé nemohli ani na nohách stát. V roce 1511 došlo u nás i na většině míst v Čechách k velikému zemětřesení a boření obydlí.
         - Už v roce 1608 se "Běloveští" dovedli poprat. V neděli na sv. Matouše pohádali a poprali se v hospodě u Anny Katulky Lukáš, kovář bílovecký s Janem Tutihou. Lukáš vida, že naň Tutiha doráží, urazil jej slkenicey v hlavu skrvavěle. Přišel brzy rychtář s právním poslem a ten odvedl oba do vězení šatlavního, kdež brzy ochladli. Prosili a když se za ně také lidé dobří přimlouvali a když byl kovář Tutihovi zaplatil za vázání, byli propuštěni.
         - Původně v Čechách existovaly dvě obce se starodávným názvem Bílovec. Další, dosud se zachovaným názvem leží v prostoru Oderských vrchů na Moravě. Už v roce 1628 tam vyhořelo 44 domů včetně kostela se zvonicí. Patrně za guberniálního zřízení země se názvy pletly a u nás bylo rozhodnuto o pojmenování Běloves. Přesný termín přejmenování obce není znám.
         - "Šperlingovská louka", kde nyní stojí lázně, byla původně v majetku Ignáce Sperlinga, bohatého občana. Ten zde vlastnil více pozemků, ale také jako obchodník byl členem trutnovské společnosti, organizující vývoz sukna na evropské i zámořské trhy.
         - Dne 20. 12. 1910 Božena Barešová z Bělovse shodila osmiletého syna z hraničního mostu. Synek se pádem smrtelně zranil a utopil. Ona sama v pomatení smyslů utekla do tehdejšího Pruska.
         - Z analýzy zdravotního stavu obyvatelstva v rámci Královehradeckého kraje v letech 1991-2001 vyplývá, že na Náchodsku je evidováno největší prodloužení střední délky života (ženy se v průměru dožívají 79,0 let, muži 72,7 let). Mimo jiné zde byl zaznamenán největších pokles úmrtnosti u mužů i žen včetně kardiovaskulárních onemocnění. Zato incidence novotvarů má vzestupný trend u obou pohlaví, u mužů největší v kraji. Bližší rozčlenění nebylo k dispozici.
         - Dne 1. srpna 2002 večer byla větší bouřka a liják. Při tom blesk uhodil do starého topolu u mostu před fotbalovým hřištěm. Viditelně se nic nezměnilo. Až druhý den k ránu v bezvětří se odlomila silná větev (o průměru 1/2 m). Naštěstí spadla do zahrady těsně u Punarova domu a nikdo tam v tu dobu nebyl. Pádem zničila plot, ovocné stromy a strhla elektrické vedení od hřiště do Vísky. V neděli dne 18. srpna již člen horolezecké skupiny zkoušel pomocí lan výstup na topol za účelem bezpečné úpravy koruny stromu. Ten v poslední době rostl více do šířky. Po ošetření má topol výšku 25 m.

I topol může přijít k úrazu
I topol může přijít k úrazu

Nový vzhled topolu
Nový vzhled topolu

Některé části knihy byly pro lepší přehlednost dodatečně včleněny do textu první knihy "Vzpomínky na Běloves".
zpět na úvod