Ale to už byl konec války na spadnutí. Dne 5. května přejel dopoledne směrem do Náchoda a zpět pancéřový vlak. Údajně v ten směr při zpáteční jízdě někdo vystřelil, tak Němci z vlaku opětovali střelbu kulometem na domy nad cestou (25) a na střechu staré celnice. Spadlo několik tašek a byl jimi zraněn jeden muž. Několik svědků nezávisle vypovídá, že občané v těchto dnech již měli doma zbraně, posbírané po příkopech, které odhazovali sami němečtí vojáci. Použití však bylo nepromyšlené a proto z těch důvodů docházelo k nerozvážným činům.

Odzbrojování Wermachtu poblíž celnice

V Levíně v těch dnech stál muniční vlak, který se našim členům revoluční hlídky (strojvůdce Vaněk, Kašpárek a další) při zajišťování zbraní podařilo převést do Náchoda. Bylo to odvážné počínání, které jim později bylo vytýkáno, neboť bylo zjištěno, že každý vagón byl podminován. Eventuální výbuch by mohl zničit celé okolí náchodského nádraží.

V sobotu, 5. května také přišla zpráva z Prahy o zavedení jednojazyčného českého úřadování. Městský rozhlas opakovaně vyzýval místní občany, aby se přihlásili jako dobrovolníci k zajišťování různých služeb při odsunu "Národních hostí " a ustupující německé armády. To byl signál, po kterém obyvatelstvo jako na povel začalo odstraňovat německé nápisy. Na domech byly vyvěšovány československé i ruské vlajky. Odpoledne ale německé vojsko hlavně po ruských střílelo. Každý další den přicházely nové zprávy o postupující frontě, bylo už slyšet vzdálené dunění dělostřelby a nálada lidí stále stoupala.

Hromady sebraných zbraní u hraničního přechodu

Centrum odboje bylo v náchodském pivovaru pod velením pplk. Šlajse. Odtud byly organizovány hlídky ve směnném provozu na české celnici i jinde. Členové byli původně beze zbraně, pouze označeni páskou na rukávě "POL". Také ve škole na Babí se shromáždili vojáci a dobrovolníci z blízkého okolí pod vedením npor. Strnada (25). Nejdříve byli označeni pouze trikolorami. Dne 6. 5. dostal každý pušku se dvěma sumkami nábojů. Měli za úkol na uctivou vzdálenost německy (naučeně "Waffen ...", ve smyslu - odevzdejte zbraně) vyzývat vojáky Wermachtu, aby odevzdali zbraně. To šlo v řadě případů bez problémů. Někteří je sami nabízeli nebo prostě odhazovali do příkopů.

Odvoz sebraných zbraní od Kylarovy hospody

Důstojníci a především SS mani (členové elitních jednotek) však zbraně odmítali předat. Při tom došlo i k řadě incidentů, kdy Němci po hlídkách házeli granáty (26). Stalo se také u slánské Čejpovy hospody (dnes již zbořena), že zastřelili bezdůvodně Emila Beldu. Dle svědka stojícího opodál (25) stál dne 9.5. odpoledne jmenovaný s dalšími mladíky na dvoře hospody u cesty a patrně se smál. Tu jeden z důstojníků seskočil z projíždějícího vozu zřejmě v domění, že se směje jim. Vytáhl pistoli, smýkl jím o zem a střelil ho do týla.

Odzbrojování probíhalo již na německé celnici.
(Důstojník s lodičkou je šKpt. Pulpán)

Ve jmenovanou sobotu přiběhl pan Kašpárek s ukořistěnou pistolí v ruce na Obecní úřad se zprávou, "že už to prasklo". Byl dán návrh na odzbrojení německé posádky, která byla asi v počtu 150 mužů umístěna v lázních. Velící major však odmítl složit zbraně a jeho vojáci zaujali kolem lázní kruhovou obranu. Pro nedostatek zbraní na naší straně bylo od akce přece jen upuštěno.

V Náchodě se také odzbrojovalo
(vojska ustupovala i od Hronova)

Několikrát byl 6.5. a další dny i přes výhrůžky Němců přerušen silný telefonní kabel (5), který byl tažen od fronty přes Náchod až do Velichovek, místa štábu generála Schörnera. V německé armádě vládla úplná dezorientace. Vojenské jednotky projížděly tryskem přes Běloves, odhazujíce vše nepotřebné. Dne 8. května bez boje také opustila německá posádka obec. Při tom se snažili procházející ve spěchu ničit, co se dalo. Obchodník Dědek měl u silnice benzinovou pumpu. I přes upozornění, že je nádrž prázdná, se snažili SS mani (ve smyslu posledního rozkazu generála Schörnera (12) o ničení a prodlužování boje) hodit dovnitř granát. Ten však naštěstí nevybuchl (4) a na další zásah zřejmě neměli čas.

Uprchlíci projíždějí městem Uprchlíci projíždějí městem

Mezi Chudobou a Náchodem jezdil v tu dobu po několik dnů na grošovatém koni německý důstojník, který měl patrně na starost organizaci odsunu německého vojska. Občanům, kteří odstraňovali německé nápisy česky nadával a nechal střílet na vyvěšené vlajky. Jak se později ukázalo, byl to nadporučík Wessely (15).

Německý důstojník na grošovatém koni
"Na Silnici"